Arbeiderparti-regjeringen sendte sammen med statsbudsjettet på høring forslag om å innføre grunnrenteskatt på småkraftverk. Sakens kjerne var å senke innslagspunktet for når grunnrenteskatt skal betales til også å omfatte småkraftverk.
Senterpartiet går nå sammen med Høyre, Fremskrittspartiet, Kristelig folkeparti og Venstre. Sammen holdt de pressekonferanse i Stortinget onsdag ettermiddag.
– Takk til Vedum og SP for å redde oss fra nok en skatt som i en svært vanskelig tid for bransjen, hadde fjernet mange jobber for en sterkt presset anleggsbransje, sier Julie Brodtkorb, adm.dir. i Maskinentreprenørenes forbund (MEF).
Les også: Statsbudsjettet: – Skaper stor usikkerhet!
Høyre trekker frem anleggsbransjen
– Enigheten handler om at gravemaskinene kan gå i gang igjen, sa Aleksander Stokkebø (H) på pressekonferansen
MEF-Julie er godt fornøyd
– MEF har mange entreprenører som er svært bekymret for markedet med Arbeiderpartiets nye skatte-sjokk på næringslivet. Mer skatt på småkraft gjør det ulønnsomt å bygge ut mer kraftproduksjon. Det er dårlig næringspolitikk. Det er dårlig energipolitikk. Derfor er jeg veldig glad for at flertallet på Stortinget parkerer denne saken nå, sier Julie Brodtkorb.
– Anleggsarbeid er en stor del av kraftutbygging. Mindre kraftutbygging ville vært et angrep på markedet til entreprenørene våre. Det siste entreprenørene trenger nå er mindre anleggsarbeid etter flere år med rekordlav boligbygging og kutt i veibygging, avslutter en engasjert MEF-sjef.

