Statens vegvesen og Isachsen AS signerte i dag kontrakten for prosjektering og bygging av Rv. 22 Hafslund–Dondern, kollektivfelt, gang- og sykkelvei.
Statens vegvesen lyste ut konkurransen for prosjektering og bygging av Rv. 22 Hafslund–Dondern, den 29. april 2024. Etter kvalifiseringsrunden ble to tilbydere, Leif Grimsrud AS og Isachsen AS, invitert til å gi tilbud og delta i forhandlingene om kontrakten i prosjektet.
I sin tilbudsevaluering vurderte Statens vegvesen at Isachsen AS leverte det beste tilbudet med tanke på pris og kvalitet, og har nå signert kontrakten med denne entreprenøren. Dette ifølge en pressemelding fra Veivesenet.
– Vi er veldig fornøyde med å få signert kontrakten og kan komme i gang med byggefase. Anbudsprosessen har gått helt etter fremdriftsplanen, heller kanskje litt før. Det har vært en spennende prosess med forhandlinger som begge parter har fulgt godt opp etter planen, forteller byggeleder Jorunn Olsen og prosjektsjef Anne-Grethe Nordahl i Statens vegvesen.
Nå starter samhandlingsprosessen 31. mars, og skal være ferdig 23. april. Isachsen AS er i gang med prosjektering.
Oppdragets omfang og oppstart
Isachsen AS skal prosjektere og bygge kollektivfelt og gang- og sykkelveg på rv. 22 mellom Hafslund og Torvaldslyst.
Prosjektet går over en strekning på totalt ca. 1300 meter, og omfatter utvidelse av eksisterende vei med tosidig kollektivfelt og gang- og sykkelvei mellom Hafslund og Dondern, og mellom Dondern og Torvaldslyst.
Det skal bygges ensidig kollektivfelt inn mot rundkjøringen ved Dondern samt ensidig gang- og sykkelvei langs nordsiden av rv. 22 ved Iseveien.
Prosjektet omfatter også ombygging av rundkjøringen på Dondern, bygging av to underganger for gående og syklende samt ombygging av holdeplasser og støytiltak.
Forventet oppstart er våren 2025 og ferdigstillelse i desember 2027.
Gjennomføring av prosjektet skal bidra til å nå vedtatte mål for transportsystemet i Bypakke Nedre Glomma.