Statens vegvesen åpnet mandag 1. desember en skredsikret rv. 13 ved Ylvisåker i Sogndal kommune. Mesta startet arbeidene rett før sommerferien, og ble ferdige før tiden.
– En svært skredfarlig strekning har fått bedre sikring mot skred. Én ting er den fysiske sikringen. Men også følelsen av trygghet er viktig. Og den følelsen har ikke prislapp, sa avdelingsdirektør Svenn Finden i Statens vegvesen, under markeringen av skredsikringen mandag denne uken.
Leder Bård Hoksrud (Frp) og nestleder Kamzy Gunaratnam i Stortingets transport- og kommunikasjonskomité deltok også på åpningen ved Uri, sammen med Sogndal-ordfører Stig Ove Ølmheim.
Skredgjerde og nett
Med raskt og effektivt arbeid har Mesta, på oppdrag fra Statens vegvesen, på rekordtid sikret riksvei 13 i Ylvisåker, mellom Sogndal og Leikanger, med to fanggjerder på totalt 680 meter, i tillegg til erosjonsnett.
Prosjekteringen startet i februar. Arbeidene startet 2. juni, og skulle etter planen være ferdige til jul, men allerede 1. desember kunne den nysikrede veien offisielt åpne innenfor en kostnadsramme på 36 millioner.

Skryt fra stortingskomiteen
Det var nestleder Kamzy Gunaratnam i transport- og kommunikasjonskomiteen på Stortinget som klippet snoren under åpningen.
– Gratulerer med ny skredsikring. Dette vil gi en trygg reisevei, og det gir folk frihet til å reise når de måtte ønske, sa hun.
– Dette betyr enormt mye for dem som reiser her. Veivesenet og Mesta har gjort en enorm jobb med å få dette på plass så raskt og effektivt, supplerte leder Bård Hoksrud (Frp).
Fornøyd ordfører
Sogndal-ordfører Stig Ove Ølmheim (Ap) var også til stede under åpningen.
– De gangene Uri er stengt på grunn av skred, er kommunen vår i praksis delt i to. Dette har vært et svært viktig punkt å få skredsikret.

