Ny E39 gjennom Lyngdal åpner for trafikk

Nye Veier åpner mandag 2. juni for trafikk på den nybygde E39-strekningen gjennom Lyngdal – tre måneder foran skjema.

– Vi er glade for å kunngjøre at veien åpnes for trafikk mandag 2. juni, sier prosjektsjef Anita Enebakk i Nye Veier, i en pressemelding.

Veistrekningen åpner mer enn tre måneder foran skjema. Det er prosjektsjefen veldig tilfreds med.

Annonse

– Totalentreprenøren JV Implenia Stangeland har hatt effektiv produksjon gjennom hele anleggsperioden, og testperioden av anleggets automasjonssystemer har gått i henhold til plan. Vi er glade for at ny, trafikksikker E39 åpens i god tid før ferietrafikken setter inn, sier prosjektsjef Enebakk.

Ny E39 gjennom Lyngdal flytter trafikken bort fra tettbebygd strøk. (Illustrasjon: Nye Veier)

Ny E39 gjennom Lyngdal flytter trafikken bort fra tettbebygd strøk. (Illustrasjon: Nye Veier)

For Nye Veier er det viktig å ta i bruk veien så raskt som mulig etter godkjenning. Den offisielle markeringen av ferdigstilt prosjekt skjer fredag 6. juni med samferdselsminister Jon-Ivar Nygård til stede.

Les også: I full gang med å drive tunnelene i Lyngdal

E39 Lyngdal øst – Lyngdal vest

Totalentreprenør: JV Implenia Stangeland

9,5 km firefelts hovedvei

Rossåstunnelen 3400 meter

Kålåstunnelen 2700 meter

Fem bruer hvor Kvellandsbrua er største konstruksjon (300 meter)

To rundkjøringer, innfartsparkering, kollektivtilbud og gang-sykkelvei langs tilførselsvei.

Oppstart: 1. oktober 2021

Ferdigstillelse: Juni 2025

Kontraktsverdi: 2,9 mrd. kr