Er el-maskiner egnet i krig?

Norge står overfor en enorm satsing på beredskapsarbeid og forsvarsinfrastruktur i årene som kommer. Men hvordan samsvarer økt beredskap med en stadig større andel elektriske anleggsmaskiner og kjøretøy?

En verdenssituasjon preget av økende usikkerhet og uforutsigbarhet, tvinger Norge til å tenke nytt når det gjelder forsvar og beredskap.
På en VA-konferanse som MEF region Øst arrangerte i Lillestrøm i mars, holdt to representanter fra Forsvaret innlegg om den store satsingen som nå vil komme. Landet står overfor milliardinvesteringer innen oppbygging av forsvarsinfrastruktur, -logistikk og -beredskap, noe som vil bety mye jobb for mange maskinentreprenører der ute. Det ble også presisert at i en eventuell krisesituasjon vil sivile ressurser være avgjørende.

Hvordan det stadig økende antallet elektriske maskiner kommer inn i bildet, er mer usikkert.

Annonse

Milliardinvesteringer

Forsvarsbygg, som er Norges største offentlige eiendomsaktør, planlegger milliardinvesteringer de neste årene, basert på den nylig vedtatte langtidsplanen for Forsvaret. Blant de mest sentrale prosjektene på Østlandet (som var tema på konferansen) er utviklingen av Linderud leir i Oslo og den omfattende opprustningen av Rygge flyplass.

– Det er laget en utviklingsplan for Linderud leir, som vil generere en del prosjekter som kan være interessante for dere. Blant annet skal vi rehabilitere forlegninger, bygge nytt kontorbygg og undervisningsbygg, oppgradere infrastruktur og rehabilitere messa, fortalte prosjektsjef i Forsvarsbygg, Øyvind Svilosen, til forsamlingen av maskinentreprenører.

– Så har vi flyplassen på Rygge, som ble foreslått nedlagt i 2012. Med bakgrunn i det som har skjedd i Ukraina, skal den nå i stedet satses på, opprustes og bygges ut. Her vil det bli både nasjonale, NATO-finansierte og amerikanske prosjekter. Den nye kommandosentralen for jagerfly i Norden skal også legges til Norge, og Rygge er da ett av alternativene. Hvis jeg sier 10 milliarder kroner i totale investeringer på Rygge, så har jeg hvert fall ikke tatt i, sa Svilosen til en lydhør forsamling.

Prosjektsjef i Forsvarsbygg, Øyvind Svilosen, fortalte at Forsvarsbygg planlegger milliardinvesteringer de neste årene, ikke minst i forbindelse med den omfattende opprustningen av Rygge flyplass. (Foto: Runar F. Daler)

Prosjektsjef i Forsvarsbygg, Øyvind Svilosen, fortalte at Forsvarsbygg planlegger milliardinvesteringer de neste årene, ikke minst i forbindelse med den omfattende opprustningen av Rygge flyplass. (Foto: Runar F. Daler)

Totalforsvaret

Generalløytnant Arne Bård Dalhaug la heller ikke skjul på at det skal gjøres mye på beredskapsfronten fremover, selv om det naturligvis alltid er usikkerheter i forbindelse med offentlige budsjetter. Ifølge ham har Europa i lang tid tenkt at en storskalakrig ikke lenger var en reell trussel. Dette synet endret seg dramatisk med Russlands invasjon av Ukraina, som har avdekket et akutt behov for å styrke nasjonal og internasjonal infrastruktur for militær mobilitet.

– Vi må bygge opp en infrastruktur som gjør det mulig å flytte militære styrker. Det vil bli behov for å oppgradere jernbane, veier, broer, havner og så videre, altså oppgaver som er høyst relevante for dere, sa Dalhaug, som også er seniorrådgiver i Den norske Atlanterhavskomité, og president i Norges Forsvarsforening. Han presiserte også at Forsvaret i en eventuell krisesituasjon vil bli nødt til å benytte sivile ressurser, som en del av totalforsvaret.

– Stridsvognhindrene dukker ikke opp av bakken av seg selv; det er sivile kontraktører som setter ut disse, ved hjelp av sivile maskiner. Og skyttergraver graves ikke for hånd; det er det et stort antall gravemaskiner som gjør. De som har fulgt med på nyhetene har også sett at Forsvaret rekvirerer og legger beslag på en del sivile kjøretøyer som del av en beredskapsprosess, sa han.

Dårligere beredskap med el-maskiner?

Og da er vi framme ved problemstillingen i innledningen; vil landets beredskap være tilstrekkelig når stadig strengere miljøkrav fører til at konvensjonelle anleggsmaskiner og kjøretøy med forbrenningsmotor erstattes av elektriske? Frithjof Ellingsen, nestleder i MEF-styret i Oslo og Akershus, stiller seg tvilende.

– Når det blir sagt at Forsvaret vil trenge hjelp fra det private næringsliv i en eventuell krigssituasjon, så vil jeg jo tro at landet er best tjent med at maskinene har forbrenningsmotor. Og man må vel ha tilgang til ganske mye utstyr. Dette gjelder ikke bare i krig, men også naturkatastrofer og akutte situasjoner som krever intensivt arbeid over tid, sier Ellingsen til Anleggsmaskinen.

– Jeg tenker at jo mer av de konvensjonelle dieseldrevne maskinene som nå fases ut, jo dårligere vil beredskapssituasjonen kunne bli. Det er vel heller ikke sånn at det holder å ha maskiner med forbrenningsmotor kun i grisgrendte strøk. Vi vil jo trenge slike maskiner også rundt bynære områder, for å ha forutsigbarhet under rask beredskap. Dette handler jo om beredskapssituasjonen i hele landet, sier han.

– Jeg tenker at jo mer av de konvensjonelle dieseldrevne maskinene som nå fases ut, jo dårligere vil beredskapssituasjonen kunne bli, sier Frithjof Ellingsen, nestleder i MEF-styret i Oslo og Akershus. (Privat foto)

– Jeg tenker at jo mer av de konvensjonelle dieseldrevne maskinene som nå fases ut, jo dårligere vil beredskapssituasjonen kunne bli, sier Frithjof Ellingsen, nestleder i MEF-styret i Oslo og Akershus. (Privat foto)

Ønskelig med forbrenningsmotor

Hans Meisingset, seniorrådgiver i Forsvarets logistikkorganisasjon, uttaler til Anleggsmaskinen at overgangen til elektriske drivlinjer representerer en utfordring som både samfunnet og Forsvaret må planlegge med.

– Ved en krise må man likevel regne med at tilgang til både drivstoff og strøm kan bli redusert eller være borte i kortere eller lengre perioder. Det vil derfor være fordelaktig å ha tilgang til ulike typer materiell og ressurser, slik at flere energikilder kan benyttes, sier Meisingset. Han legger likevel ikke skjul på viktigheten av anleggsmaskiner med forbrenningsmotor.

– Forsvaret har behov for ulike typer ressurser innen rammen av totalforsvaret. Vi forholder oss til dette innenfor de muligheter og begrensninger som til enhver tid gjelder. Når det gjelder tilgang til anleggsmaskiner, er det ønskelig at disse faktisk kan holdes i drift i en beredskapssituasjon. Dagens infrastruktur for lading og sannsynlig større fleksibilitet ved bruk av anleggsmaskiner med forbrenningsmotor, er forhold som gjør at det er ønskelig for Forsvaret å ha tilgang til anleggsmaskiner med forbrenningsmotor i en beredskapssituasjon, slår han fast.

– Forberedte rekvisisjoner av biler, gjelder for det meste de med forbrenningsmotor, men det er også forberedt rekvirert et antall elektriske og hybridbiler. Det arbeides nå med forberedte rekvisisjoner av et antall anleggsmaskiner. Disse har forbrenningsmotor.