Annonse
Annonse

Første Scania el-tømmerbil i Norge

Ole Kjetil Eidal og Trekk Tømmer er første norske Scania-kunde som kjører elektrisk tømmerbil. Bilen ble vist frem første gang for offentligheten på markeringen og åpningen av den nye ladestasjonen som Drammensregionens Virkesterminaler (DVT) har anlagt på tømmerterminalen på Lierstranda utenfor Drammen.

Det er Skotselv Bil & Maskin, som drives av Ole Kjetil Eidal, som har kjøpt og skal drifte den nye elektriske tømmerbilen som skal kjøre for Trekk Tømmer. Bilen skal være en del av et pilotprosjekt som skal teste ut elektrisk tømmervogntog under norske forhold. Den er støttet av ENOVA og det er Scania Finans som har finansiert bilen, ifølge en pressemelding fra leverandøren.

Annonse

Trekk Tømmer består av 40 transportører med til sammen 60 tømmerbiler. Selskapet kjører for ulike tømmereiere over store deler av det sentrale Østlandet. Ole Kjetil Eidal kjører primært i kommunene Asker, Lier, Eiker og Nesodden.

Først i Norge

Bilen Eidal har tatt i bruk, er en Scania 45 R med tandem med tømmerpåbygg fra Bergs Fegen og Z-kran fra Loglift. Konfigurasjonen på bil og påbygg er forholdsvis lik den han har hatt i mange år på dieselbilene.

– Dette begynte faktisk mens jeg sto og fylte diesel en ettermiddag. Da stoppet Scanias produktsjef Øyvind Øverby, og jeg sa at jeg hadde lyst til å prøve elektrisk tømmerbil. Da begynte ballen å rulle, og nå er vi her, sier Ole Kjetil Eidal.

Den offisielle åpningen av den nye laderen var det klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen som sto for. (Foto: Jørn Grønlund/Norsk Scania)
Den offisielle åpningen av den nye laderen var det klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen som sto for. (Foto: Jørn Grønlund/Norsk Scania)

Elmia 2024

Selv om dette er den første bilen av sitt slag i Norge, har Scania fått mye erfaring fra tilsvarende biler i Sverige. Den første elektriske tømmerbilen Scania bygde på tilsvarende chassis, ble vist frem under Elmia-utstillingen i Sverige i august 2024. Siden den gang har det blitt til sammen seks elektriske tømmerbiler som ruller på svenske veier.

Tre motorer

Drivlinjen på den elektriske tømmerbilen har betegnelsen C3-6, som betyr tre elektriske motorer og en girkasse med seks trinn. El-motorene har en kontinuerlig effekt på 450 kW, men kan levere opp til 511 kW over kortere tidsrom. I tillegg regenereres energi ved nedbremsing med inntil 600 kW.

Bilen er utstyrt med seks batteripakker med en samlet tilgjengelig energi på 480 kilowatt og kan lades med CCS2-lader som gir 375 kW maksimalt. Med denne motoriseringen er vogntoget teknisk godkjent for inntil 64 tonns totalvekt.

Den første norske elektriske tømmerbilen er på vei ut fra skogen med lass. (Foto: Jørn Grønlund/Norsk Scania)
Den første norske elektriske tømmerbilen er på vei ut fra skogen med lass. (Foto: Jørn Grønlund/Norsk Scania)

Gått fort

Det er fem år siden Scania leverte de første batterielektriske lastebilene i Norge. Nå har utviklingen tatt oss dit at selv de mest krevende transportoppdragene som tømmerkjøring kan løses med batterielektriske lastebiler.

– Utviklingen har gått veldig fort. Da de første elektriske distribusjonsbilene ble levert for fem år siden, var det de færreste som så for seg at vi skulle kunne kjøre tømmer med strøm som drivstoff nå. Erfaringene fra våre kollegaer i Sverige viser at det fungerer bra så lenge infrastrukturen for lading finnes, sier Steinar Westli, salgsdirektør lastebil i Norsk Scania.

Offisiell åpning

Den offisielle åpningen av den nye laderen var det klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen som sto for.

– Dette er en viktig milepæl for skogbruket og transportnæringen. Tømmertransport er kanskje den tyngste og mest krevende tungtransporten i Norge, og elektrifisering av denne vil gjøre at vi kan redusere klimagassutslippene i skogbrukets verdikjede.

Norske tømmertransportører kjører mye i krevende og kupert terreng. (Foto: Jørn Grønlund/Norsk Scania)
Norske tømmertransportører kjører mye i krevende og kupert terreng. (Foto: Jørn Grønlund/Norsk Scania)
Annonse
Annonse

Les også

Annonse